Дендрологічний парк "Софіївка" Національної академії наук України, який знаходиться в м. Умані Черкаської області, широко відомий далеко за межами України як одне з найвидатніших творінь світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII - першої половини XIX ст. і стоїть в одному ряду з такими шедеврами паркобудівниитва Європи, як сад Бальбі у Флоренції (Італія), парк Сан-Сусі у Потсдамі (Німеччина) і палацовий парк у Версалі (Франція).
В історії заснування, будівництва та розвитку "Софіївки" ми виділяємо шість окремих періодів.
1.Період перший, 1796-1831. Заснування.
2.Станіслав Щенсний Потоцький
3.Софія
4.Історичні події періоду
5.Людвіг Метцель, початок будівництва
6.Софіївка у перші роки існування
7.Останні роки періоду Потоцьких
8.Період другий, 1831-1859. Царицин сад.
9.Період третій, 1859-1929. Училище садівництва.
10.Період четвертий, 1929-1955. Державний заповідник.
11.Період п’ятий, 1955-1980. Академія Наук.
12.Період шостий, 1980 по теперішній час. Відновлення

Потрапивши до музею живої природи під назвою "Софіївка", ви відразу переконуєтесь: тут все нагадує казку. І це справді так, адже в основу композиційного вирішення центральної частини парку покладені сюжети з міфології Стародавньої Греції та Риму, а деякі місця нагадують оселю грецьких богів, героїв, письменників та філософів.
За задумом архітектора, парк є наочною ілюстрацією до окремих частин поем Гомера "Іліада" та "Одіссея". "Софіївка" тим і славиться, що вона побудована на класичній основі, бо це практично матеріалізована в конкретних об'єктах парку Гомерівська "Одіссея". Будь-яка (перша-ліпша) композиція чи мала архітектурна форма не тільки гарна зовнішньо, але і містить в собі певний задум, виражає ідею міфу чи якоїсь події, - і все це настільки продумано і пов'язано між собою, що загалом зливається в єдину симфонію краси.
Можливо, у когось може виникнути запитання: для чого нам, жителям кінця XX ст., потрібні міфи стародавніх греків? О. С. Пушкін, нагадуючи про міфи, сказав, що "кожен європеєць повинен мати достатнє поняття про безсмертні творіння величної старовини".
Біля входу в парк праворуч в глибині за стіною вічнозеленої туї знаходився будинок Музею історії парку. Він був відкритий у вересні 1985 року. Музей, створений на громадських засадах завдяки ентузіазму працівників парку та його шанувальників, не був розрахований на масове відвідування. Це був методичний центр для підготовки екскурсоводів. В ньому також були зосереджені матеріали з історії "Софіївки". Будинок, в якому був розміщений музей, збудований у 1957 р., до 1980 р. використовувався як адміністративно-лабораторне приміщення, а в 1996 р. його фонди перенесено до нинішнього адміністративного корпусу, який розташований на території парку.
Тепер нам відкривається прекрасний вид на гранітні скелі та мініатюрне Женевське озеро, яке виникло в 30-х роках XX ст. Раніше тут був кар'єр для добування каменю, на щастя, своєчасно закритий.
Вода, камінь, гроти, дерева, що ростуть безсистемне, створюють враження природної діброви.