21008, м. Вінниця, вул. Пирогова, 155 тел.
Музей працює з 10.00 до 17.00 Вихідний: понеділок
Директор - Собчук Галина Семенівна, заслужений працівник культури України, лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки
Музей-садиба М. І. Пирогова відкрився для відвідувачів 9 вересня 1947 р. Розташований у м. Вінниці, в садибі Вишня, де останні 20 років (1861-1881) жив і працював видатний вчений, геніальний хірург, анатом, тво-рець воєнно-польової хірургії, засновник російського Товариства Червоного Хреста, прекрасний педагог і громадський діяч Микола Іванович Пирогов. Він вперше застосував знеболюючий засіб (ефірний наркоз) у хірургічних операціях, створив та використав гіпсову пов'язку, вперше в історії вітчизняної та зарубіжної медицини залучив штат сестер-жалібниць на театрі військових дій.
Музейний комплекс складається з будинку, який за проектом вченого будувався у 1861-1866 рр. (головний корпус музею), аптеки, збудованої у 1866 р., меморіальної садиби (сад і парк) площею 20 гектарів, а також церкви-некрополя, спорудженої у 1885 р. за проектом відомого київського архітектора-академіка В. Сичугова. У крипті церкви, освяченої на честь св. Миколи Чудотворця, понад 125 років зберігається набальзамоване, доступне для огляду тіло М. Пирогова. Це єдиний в Україні музей, який має таку унікальну структуру.
Експозиція музею розташована у десяти залах і галереї головного корпусу, шести кімнатах аптеки. Вона послідовно розкриває життєвий шлях, лікарську, наукову, педагогічну і громадську діяльність вченого. Колекція нараховує 16,5 тис. оригінальних музей-них предметів. Тут зберігаються рукописи, друковані праці, фотографії, особисті речі Пирогова, прижиттєві видання праць вченого, медична література, хірургічні інструменти ХІХ ст., предмети шпитального й аптечного вжитку, живописні полотна, скульптурні твори, книги та матеріали, які в хронологічній послідовності розповідають про життєвий і творчий шлях науковця.
В аптеці зібрано численне аптечне начиння II пол. ХІХ ст., представлено ліки, які видатний хірург використовував для лікування хворих . Тут експонуються хірургічні інструменти, старовинні терези, комплект різноваг (дрібних гирок для аптечної ваги), копії рецептурних бланків (сигнатур), його власноручні рецепти, підручники з фармакології того часу. Фігури М. Пирогова, фельдшера, аптекаря, міщан, селянина і священика створені київським скульптором С. Британом. Біля аптеки, на невеликій ділянці землі, посаджені основні лікарські рослини, які використовувались у аптеці М. Пирогова для виготовлення ліків.
Після смерті тіло М. Пирогова було набальзамоване петербурзьким лікарем Д. Виводцевим, уродженцем Вінниці. Для збереження останків покійного спочатку спорудили склеп, а згодом збудували над ним церкву і дзвіницю. У святкові дні та знаменні пироговські дати в церковному комплексі відправляються богослужіння, звучать духовні хорові твори Д. Бортнянського, П. Чайковського, С. Рахма-нінова, М. Леонтовича, К. Стеценка.
На території музею обладнана лабораторія, в якій спеціалісти Московського науково-дослідного центру біомедичних технологій разом з науковцями Вінницького національного медичного універ-ситету ім. М. І. Пирогова і працівники музею виконують роботи з чергових ребальзамацій тіла М. Пирогова. У церкві-усипальниці створені оптимальні умови для його зберігання в природному середовищі.
Справа М. Пирогова, його вчення, ідеї, принципи пройшовши випробування часом, не втратили і сьогодні свого значення та актуальності.
Музей належить до найважливіших об'єктів культурної спадщини України. Будинок М. Пирогова, його аптека та церква-усипальниця занесені до Державного реєстру пам'яток історії та архітектури національного значення.
Меморіальний парк площею 16 га є пам'яткою садово-паркового мистецтва. Тут ростуть дерева посаджені М. Пироговим, збереглася липова алея - улюблене місце відпочинку вченого, місце прогулянки відвідувачів музею.
Національний музей-садиба М. І. Пирогова займає особливе місце у загальноукраїнському та міжнародному туризмі. Його відвідали майже 7 мільйонів людей з 169 країн світу.

Екскурсія триває 1,5 годин. Група 25-30 чоловік