Відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР за № 328 від 2 жовтня 1987 року було створено Вінницький обласний художній музей, директором призначено Безбаха Іллю Васильовича, заслуженого діяча мистецтв України, художника, музиканта.
   Основа колекції Вінницького обласного художнього музею закладена в 1918-1920 роках під час націоналізації творів мистецтва з приватних зібрань вінницької інтелігенції, заможних верств населення, а також палаців подільських магнатів – Потоцьких, Щербатових, Грохольських, Чарторийських та ін. Згодом твори мистецтва потрапили до фондів музею революції, а в тридцятих роках ХХ століття до новоствореного краєзнавчого музею.
   Протягом 1925-1927 років колекція поповнювалась цінними музейними предметами – творами відомих художників, виробами декоративно-вжиткового мистецтва. Найбільша кількість творів мистецтва надійшла на початку 1920 р. з Немирова, палацу княгині М. Щербатової – 25 ящиків творів живопису і колекція скульптур.
   У 1930-х роках комплектування фондів продовжується за рахунок надходжень з державних районних музеїв. У 1934 році краєзнавець Мефодій Рябий із села Кукавка Могилів-Подільського району передав унікальну збірку полотен В. А. Тропініна.
   1943 року представники окупаційних властей відібрали з фондів музею та відправили до Німеччини 41 ящик творів живопису, археології, декоративно-вжиткового мистецтва. На жаль, подальша доля цих творів залишається невідомою, їх списки не збереглися.
   У 1950-х роках збірка художніх творів поповнюється завдяки закупкам у колекціонерів і місцевих майстрів. У 1956 році до музею надходять полотна С. Світославського, М. Свєрчкова, М. Ге, що належали доктору Ф. Ф. Мерінгу, садиба якого знаходилась у с. Стара Прилука, нині Липовецького району.
   За заповітом академіка М. Гудзія, в 1966 році музею було передано твори видатних художників кінця ХІХ - початку ХХ століть – К. Коровіна, М. Несторова, М. Горюшкіна-Сорокопудова та інших майстрів пензля цієї доби.
   Т. Мороз-Ковалюк  - удова відомого українського художника-подолянина Ф. З. Коновалюка, за заповітом чоловіка в 1992 році подарувала музею велику колекцію його творів.
24 лютого 1993 року у відремонтованій будівлі на території архітектурної пам’ятки ХVІІ – ХVІІІ ст. Мури було відкрито першу постійно діючу експозицію музею, яка налічувала близько 100 експонатів, та в плані пошуку інноваційних форм просвітницької діяльності, був відкритий Салон мистецтв, який став центром популяризації живопису, музики, слова; саме завдяки їх синтезу кожне з них найбільш яскраве своє втілення.
   Протягом 20 останніх років роботи художнього музею фонди збагатилися більше ніж 6000 музейних предметів, серед яких твори живопису, графіки, скульптури, декоративно-вжиткового мистецтва.
Восени 2004 року відбулася реекспозиція картинної галереї музею, її автор і проектувальник – Н. В. Безбах, заслужений працівник культури України. Нова експозиція музею являє собою єдиний експозиційний простір з шести залів, демонструє відвідувачам близько 300 експонатів, дає вражаючу панораму нашого художнього, історичного минулого і сьогодення.