Палацово-парковий ансамбль «маєток Самчики» – один із найблискучіших в Україні творів архітектури та садово-паркового мистецтва періоду зрілого класицизму. Палац з його чітко симетрично-осьовою композицією, геометрично виразним і зручним плануванням приміщень, суворістю архітектурних форм і стриманістю оздоблень є взірцем стилю класицизму. Серед маєткових ансамблів України, Самчики цікаві тим, що забудова тут збереглася такою, якою вона склалась на кінець XVIII – початок XIX ст. Ще з XIX ст. за Самчиками закріпилась назва “Український Версаль”.
Самчики (зараз Хмельницька область) до 1620 р. входили у ординацію Острозьких, опісля – князівським родам Заславських, Любомирських, Сангушків. У 1725 р. Ян Сам’юель Хоєцький закладає маєток-резиденцію і вибудовує перший палац. У кінці XVIII ст. староста гайсинський (нині Вінничина) полковник Петро Чечель (1754-1843) купує в Старокостянтинівському повіті Волині багато сіл і маєток Самчики, що належав Казимиру Хоєцькому (до 1791 р.), влаштовує свою резиденцію, значно при тому розбудовуючи і прикрашаючи маєток Хоєцьких (поряд із «старим палацом» ставить новий). Для її розбудови запрошує найкращих зодчих, скульпторів, художників, паркетників, столярів, майстрів паркової справи того часу. Розбивається й розширюється парк із садом; постають будівлі палацу, каплиці, оранжереї, офіцинів, «Китайського будинку» – холодильника, інші споруди. Все це огороджується кам’яним муром.
Центр ансамблю – палац із білокам’яними колонами порталів, вишуканими парадними інтер’єрами. Автор ліпних декорів, скульптур левів, горельєфів богинь парадного порталу – італієць Жан Батісто Цагляно. В паркові збереглася скромна, але дуже рідкісна в Україні споруда – відкрита теплиця «Сад в мурах», для вирощування теплолюбивих й екзотичних рослин та кущів. Парк нараховує понад 167 порід і видів дерев та кущів, серед яких унікуми, релікти, екзоти, також породи занесені до Червоної книги України.
Матеріали сайту http://www.kinder.mksat.net