Кам'янець-Подільський належить до найдавніших міст України з більш як тисячолітньою історією. 
Заповідна його частина - Старе місто - розташована на скелястому острові, утвореному каньйоном Смотричу. Своєрідність і унікальність її полягають у гармонійному поєднанні ландшафту з містобудівною структурою середньовічного міста, в якому військові інженери, використовуючи чудові природні властивості терену, створили фортифікаційну систему, що не має аналогів у Європі. У Старому місті зосереджені Руська брама, Замковий міст, Замкові казарми, міські оборонні башти, ансамблі монастирських будівель орденів домініканів, домініканок, францисканів, катедрального костелу, міської ратуші тощо.
Заповідник створено в травні 1977 року, а в квітні 1998-го указом Президента України йому надано статус національного. У ньому на площі 121 га налічується майже 200 пам'яток. 
Територія заповідника разом з каньйоном є унікальним ландшафтним утворенням - пам'яткою природи загальнодержавного значення - і входить до складу Національного природного парку "Подільські Товтри"
Кам’янець-Подільський – місто, унікальне за своїм архітектурним, історичним і духовним наповненням. Це місто, яке назавжди залишається у пам’яті і серці того, хто хоч раз тут побував, місто що манить до себе знову й знов.
Коли приїзджаєш до Кам’янця, то кожного разу відкриваєш його по новому. Це й не дивно, адже місто чарівне як зимою так і влітку, як вдень так і вночі. Звичайно, вдень краще оглянути й більше роздивитися, зате вночі більше можна відчути таємничу атмосферу середньовічного міста.
Екскурсійне обслуговування на об'єктах музею (до 25 чол.)
Фортеця
Картинна галерея
Музей археології
Ратуша
Історія магдебурського права (Експозиція другого поверху):
Грошовий обіг на Поділлі (Експозиція другого поверху):
Суд в середньовічному Кам'янці (Підземелля Ратуші):
Костьол
Вірменська криниця
Матеріали сайту http://prostir.museum/museums/ua