24523, Вінницька обл., Ямпільський р-н, с. Буша.
Заповідник працює з 8.00 до 17.00 / Вихідні: субота, неділя
Директор - Пірняк Олександр Олександрович
Заповідник "Буша" - видатна природнича, археологічна, історична та мистецька пам'ятка. Археологічні знахідки на території с. Буші свідчать про заселеність краю з найдавніших часів. Унікальною пам'яткою  є скельний храм з відомим бушанським рельєфом дохристиянського часу. Про активну участь бушанців у національно-визвольній війні українського народу під проводом Богдана Хмельницького нагадує оборонна фортеця XVI-XVII ст. Сотні бушанців віддали своє життя під час героїчної оборони міста в листопаді 1654 р. Неподалік від села знаходиться геологічний заказник загально-державного значення Гайдамацький Яр, відомий своїми ландшафтними краєвидами. Все це стало підставою для створення Державного історико-культурного заповідника "Буша", площею 6,93 га та 190 га охоронних земель.
На території заповідника знаходяться: багатошарове поселення трипільської, скіфської, пеньківської культур та поселення давньоруського часу; висічений в скелі дохристиянський та християнський храм V-ХVІ ст. з унікальними художніми рельєфами; підземні ходи та залишки оборонної фортеці XVI-XVII ст.; козацьке кладовище XVII-ХІХ ст.; парк історичної скульптури ХХ ст. В 2004 р. на території заповідника в старовинній 130-річній хаті був створений музей побуту та етнографії. Тут зберігаються знаряддя праці, посуд, одяг, рушники, скриня, колиска, картини, ікони тощо місцевого українського населення.
На початку нової ери тут було місто Антаварія (від анти — праслов’яни), а в середні віки — місто Краснопіль. Пізніше, після перетворення у фортецю, порівняно з Кам’янцем-Подільським народ нарече містечко Малим Кам’янцем. Потужною енергетикою підсилюєшся, як тільки робиш перші кроки по бушанській землі, а особливо, коли торкаєшся видатних пам’яток археології та архітектури — славнозвісного бушанського рельєфу (витесаного з каменю у Скельному храмі руками наших славних Предків) і залишків бушанської фортеці — кам’яної вежі, яка дивом уціліла до наших днів. Численні підземні ходи, печери, знаменитий Гайдамацький яр, залишки багатошарових поселень Трипільської, Скіфської, Черняхівської та Пеньківської культур, середньовічне кладовище — усе це справляє незабутнє враження на того, хто сюди потрапляє.
Нинішня історична Буша виринає з намулу небуття — відроджуються національні традиції, розвивається культурне життя. Маючи стародавні традиції обробки каменю, ставлення до якого у наших Пращурів було священним, бушанці виготовляли оберегові стовпоподібні статуї Богів, які ставили поруч з воротами своїх садиб, жорна, кам’яні кільця для криниць тощо.
Тут земля кров’ю Предків покроплена так, що цвісти на ній мусив би вже тільки мак…
Ці рядки з поезії Валентини Сторожук найкраще характеризують героїчну минувшину Буші. Взяти хоча б одну з найтрагічніших її сторінок — оборону від польських військ у листопаді 1654 року, яку яскраво змалював у своєму історичному романі «Облога Буші» Михайло Старицький.

Музейна колекція заповідника нараховує більше 1 000 предметів. Щорічна кількість відвідувачів - близько 11 000 осіб.  
З 1986 р. у серпні-вересні відбувається Всеукраїнський симпозіум скульпторів-каменярів (каменотесів) "Подільський оберіг", під час якого було створено понад сто унікальних скульптур, більшість з яких розміщена на Замковій горі в парку скульптур, що є постійно діючою експозицією заповідника під відкритим небом.
Вже традиційно 14 жовтня на свято Покрови Пресвятої Богородиці на базі заповідника проводиться обласне козацьке свято "Степ та воля - козацька доля", на яке збирається козацтво Вінниччини, звучать козацькі пісні, влаштовуються змагання між козаками-побратимами.

Екскурсія триває 2 години Група 25-30 чоловік